1.

If 1000 ml of a gas A at 600 torr and 500 ml of gas B at 800 torr are placed in a 2L flask, the final pressure will be

Answer»

500 TORR
1000 torr
850 torr
200 torr

Solution :Applying Boyle.s LAW,
Pressure of gas A in 2L flask`= ( 1000 xx 600)/( 2000) = 300` torr
Pressure of gas B in 2L flasks `= ( 500 xx 800)/( 2000) = 200 ` torr
Total pressure `= 300 + 200 = 500 ` torr


Discussion

No Comment Found