Saved Bookmarks
| 1. |
*If 100 Joule of work must be done to move a charge of 4 C from a place, where potential is -10 Volt to another place where potential is 'V' volt, then V will be:* 1️⃣ 15 Volt 2️⃣ 20 Volt 3️⃣ 25 Volt 4️⃣ 100 Volt |
|
Answer» tion:E = q× V100 J = 4 × (V-(-10)) V+10 = 100÷4 =25V + 10 = 25V = 15 VOLT |
|