1.

If 10^20 molecules are removed from 220 mg of C02 then the no of moles of CO2 left are

Answer»

Hiii dear________❤️❤️❤️

___________________

good morning______________✌️✌️✌️✌️

___________________






No of MOLES of CO2 initially = weight of substance(gm)/ molecular mass

No.of moles of CO2 initially = 0.2/44 = 1/220 mol

No. of moles REMOVED = no. of MOLECULES/ AVAGARDO constant

No. of moles removed = 1021/ (6 × 1023) = 1/600 mol

No. of moles left = 1/220 – 1/600 = 0.028 



Discussion

No Comment Found

Related InterviewSolutions