1.

If 1 mole of an ideal gas exapands isothermally at 37^(@)C from 15 L to 25L, the maximum work obtained is

Answer»

12.87 L atm
6.43 L atm
8.57 L atm
2.92 L atm

Solution :`W_(rev)=-2.303nRT" log"(V_(2))/(V_(1))`
`=-2.303xx1xx0.0821xx(273+37)XX"log"(25)/(15)`
`=-2.303xx0.0821xx310xx"log"(5)/(3)`
`=13J~~12.87L atm`


Discussion

No Comment Found