1.

If 1.5 moles of oxygen combine with Al to form Al_2O_3 , the mass of Al in g (Atomic mass of Al = 27] used in the reaction is

Answer»

2.7
54
40.5
81

Solution :`underset(4 xx 27 = 108 g )(4Al) + underset("3 mol")(3O_2) to 2Al_2O_3`
Amount of AL that combines with 3 moles of `O_2` =108 g
Amount of Al that combines 1.5 moles of `O_2 = 54 g `


Discussion

No Comment Found