Saved Bookmarks
| 1. |
If 1.5 moles of oxygen combine with Al to form Al_(2)O_(3), the mass of Al in g (Atomic mass of Al = 27 ) used in the reaction is |
|
Answer» 2.7 3 moles of `O_(2)` combine with Al = 4 moles `=4xx27g=108g` `THEREFORE"1.5 moles of "O_(2)" will combine with Al = 54 G."` |
|