| 1. |
I will mark brainliestpls do these two questionsfull solution |
|
Answer» hello friend here is you answer plz mark as brainliest as you promised 1. let the CP be RS. 100 and MP be Rs. x gain % after discount = 12% gain = 12% of 100 = Rs. 12 ⇒ SP of the article = CP + Gain = Rs. (100 + 12) = Rs. 112 Discount % = 20% Discount = 20% of Marked Price = Rs.20/100 * x = Rs. 20x/100 = Rs. x/5 as da question says marked Price - discount = SP => x - x/5 = 112 => (5x - x)/5 = 112 => 4x/5 = 112 => x = 112 * 5/4 = Rs. 140 marked Price = Rs. 140 amount marked above the CP = MP - CP = Rs. (140 - 100) = Rs. 40 ∴ % amount marked above the CP = Amount increased/CP * 100 = 40/100 * 100 = 40% 2. Let, CP of the goods be Rs. x. Marked Price = Rs.{x + (40% of x)} = Rs. x + 2x/5 = Rs. 7x/5 Discount % = 5% Discount = 5% of Rs. 7x/5 = Rs.7x/100 SP of goods = Rs 1064 As per question- Rs. 1064 = Rs. (7x/5 - 7x/100) =>1064 = (140x - 7x) / 100 =>106400 = 133x => x = 106400 / 133 = Rs.800 PROFIT = SP - CP = Rs. (1064 - 800) = Rs. 264 Actual profit is Rs. 264. |
|