1.

(i) What is de-Broglie wavelength for an election with light velocity? (ii) What is angular momentum of electron in 5th shell?

Answer»

(i) Mass of electron (m) = 9.1 × 10−31 Kg

Velocity of light (v) = 3.0 × 108 m/sec

\(\therefore\) According to de-Broglie equation,

\(\lambda\) = \(\frac{h}{mv}\)

\(\frac{6.626\times10^{-34}Js}{9.1\times10^{-31}kg\times3.0\times10^8m/s}\)

(ii) Angular momentum of electron is 5th shell

J = \(\frac{nh}{2\pi}\)

\(\frac{5\times6.626\times10^{-34}Jsec}{2\times3.14}\)

\(\frac{33.13\times10^{-34}}{6.28}\)

= 5.275 × 10−34 kg m2 /sec



Discussion

No Comment Found