Saved Bookmarks
| 1. |
How much will be the heat developed if 0.2 A current flows through a conductor of resistance 200 ohm for 5 minute? |
|
Answer» tion:How much will be the heat developed if 0.2 A CURRENT flows through a conductor of resistance 200 Q for 5 MINUTE?H = I2Rt= (0.2)2 x 200x300= 2400 JTherefore heat generated = 2400R = 200 ΩI =0.2 At = 5 x 60 st = 300 sIf 4.2 J is ONE calorie then H =_________Heat generate / one calorie = \frac{2400}{4.2} = 571.4285714285714 = 571.43 |
|