1.

how much A shopkeeper must marks his goods so that after allowing a discount of 25% on the Marked price is 20% if the cost price of the good is 20000

Answer»

Given Profit = 20%

CP = 20000


SP = (120/100) * 20000 = 24000


MP = 100/((100-D%)) X SP= 100/((100-25)) X 24000 = 32000.


Note: You forgot to mention what is 20% but i ASSUME it is profit percent.




Discussion

No Comment Found

Related InterviewSolutions