1.

How many times a wheel of radius 28 CM must rotate to go 352 cm

Answer»

Circumference of WHEEL =2 * PI *r
= 2*(22/7)*28 =176 cm
So wheel MUST rotate 352/176 = 2 TIMES



Discussion

No Comment Found

Related InterviewSolutions