Saved Bookmarks
| 1. |
How many nitrogen atoms are in 0.25 mole of Ca(NO3)2? |
|
Answer» 1 mole of Ca(NO3)2 has = 2 N atoms of nitrogen 0.25 mole of Ca(NO3)2 has = 2 x 0.25 x 6.023 x 1023 atoms of N = 3.0 x 1023 |
|