1.

How many bricks will be required to construct a wall 13.5 m long, 6m high and 22.5 cm thick if the bricks measure 27cm*12.5cm*9 cm.​

Answer»

Step-by-step explanation:

VOLUME of WALL REQUIRED to Construct = l×b×h

                                                               = 13.5 × 6 × 0.225

                                                               = 18.225 m²

Volume of a Brick = 0.27 × 0.125 × 0.09

                              = 0.0030375 m²

Total no. of Bricks required = \frac{18.225}{0.0030375} = <klux>6000</klux>

6000 Bricks are required.

Hope it HELPS!



Discussion

No Comment Found

Related InterviewSolutions