1.

Henry's law constant of ofygen is 1.4xx10^(-3) mol lit ^(-1). Atm^(-1) at 298 K. How much of oxygen in dissolved in 100 ml at 298 K when the partical pressure of oxygen is 0.5 atm ?

Answer»

`1.4` g
`3.2`g
`22.4` g
`2.24` g

Solution :According to Henry's LAW, `m = k xxp`
GIVEN `k _(H) =1.4 xx10^(-3)`
` p_(O_(2)) =0.5 or`
`po_(2) =K _(H) xx xo _(2)`
`therefore x o _(2) =(0.5)/(1.4 xx10^(-3))`
No. of moles, `n =m/M`
`0.7 xx10^(-4) = (m)/( 32)`
`m =22.4 xx10^(-4) g = 2.24 MG `


Discussion

No Comment Found