Saved Bookmarks
| 1. |
Hari bought 20 kg of rice at32 per kg. He mixed the twoer cent in the whole36 per kg and 25 kg of rice atvarieties and sold the mixture at 38 per kg. Find his gain ptransaction |
|
Answer» Cost of 1kg rice = ₹36Cost of 20kg rice = ₹36 × 20 = ₹720 Cost of 1kg rice = ₹32Cost of 25kg rice = ₹32 × 25 = ₹800 Total weight = 45kg Total cost = ₹1520Selling price of 45kg rice = ₹38 × 45 = ₹1710 Gain = 1710 - 1520 = 190 Gain% = (190/1520) × 100 = 12.5% |
|