1.

) Hanif bought one bs of So apples for t 400 He sold thepplen at the rate of t 10wthere a profit or a loss? What was its percentage?

Answer»

CP of 1 apple=400/50=40/5=8SP of 1 apple= RS 10profit = SP-CP= Rs 2profit %= 2/8 × 100= 25 %



Discussion

No Comment Found