1.

ha wa s cost price?1 An item was sold for? 540 at a loss of 5%, what was its cost price?

Answer»

Let its cost price be rupees x.Loss=5%∴x(1-5/100)=540=>x=540×100/95=568.42

∴Cost Price=Rs.568.42



Discussion

No Comment Found