1.

gurdeep lost 20% by selling a bicycle for rs 1536. what percent should i gain by selling it for rs2040?

Answer»

Loss = 20%

LET CP = x


So SP is 80 % of CP


80/100 x = 1536

x = 15360 / 8

x = 1920


CP = 1920


New SP = 2040


Profit = 2040 - 1920 = 120


Profit % = 120/1920 * 100 = 1/16 * 100 = 25/4 = 6.25%



Discussion

No Comment Found

Related InterviewSolutions