1.

Gurdeep lost 20% by selling a bicycle for Rs. 1536. What percent shall he gain by selling it for Rs. 2040?Gurdeep lost 20% by selling a bicycle for Rs. 1536. What percent shall he gain by selling it for Rs. 2040?

Answer»
sp = 1536 \\ loss\% = 20 \: means \: he \: sell \: it \: at \: 80\% \\ cp =  \frac{sp \times 100}{loss\%}  \\ cp =  \frac{1536 \times 100}{80}  \\ cp = 1920 \\ new \: sp = 2040 \\ profit = sp - cp \\ p = 2040 - 1920 \\ p = 120 \\ p\% =  \frac{p \times 100}{cp}  \\ p\% =  \frac{120 \times 100}{1920}  \\ p\% = 6.25 \\ plse \: mark \: as \: brainliest


Discussion

No Comment Found

Related InterviewSolutions