1.

Graph of v3 vs t' for a particle moving along a straight line is shown in the figure. Acceleration of the particle at t = 4 second is ​

Answer»

raph of v³ VS t' for a particle moving along a straight line is shown in the figure.To find:ACCELERATION at t = 4 SEC?Calculation:So, the slope at t = 4 sec (i.e. point P) will be :At point P , v³ = ⅛ => v = ½ m/s , hence v² = ¼.So, acceleration is 1 m/s².



Discussion

No Comment Found

Related InterviewSolutions