Saved Bookmarks
| 1. |
Give me answer plz... |
|
Answer» HEY!!!!....here is ur answer let the cost price is 100 then ACC too QUES the mark price will be 100+20=120 now the discount of 5%.....so 120×5/100=6 so the selling price is 120-6=114 then...the cost price is 100 and the selling price is 114 so the profit percentage is=114-100=14% Hope it will help you |
|