1.

Four men lift a 400 kg box to a height of 2m and hold it without raising or lowering it. How much work is done by the men in lifting the box? ( Assume g= 2 10ms− )​

Answer»

This is a potential energy {P.E.}P.E.= mgh where m= mass of object =400 kg g= acceleration DUE to gravity = 10 ms^-2 h= HEIGHT between object and surface=2 mput all the value in formula, we get P.E. = 400× 10 × 2 = 8000 J



Discussion

No Comment Found

Related InterviewSolutions