1.

For a person with normal hearing, the limit of audibility is 20 Hz to 20000 Hz. If so, what will be the limit of wavelength of sound wavesthat are audible to human beings? Assume that the speed of sound is340 m/s.​

Answer»

uency that can be heard by HUMANS is 20000-2018000 hztaking ,v=340 m/snu=18000 hzand to FIND,WAVELENGTH i.e we KNOW,v=×nu340=×18000=340/18000=0.018MARK AS BRAINLIST



Discussion

No Comment Found

Related InterviewSolutions