1.

For a car there are 5 tyres including one spare tyre (4+1). all tyres are equally used. if the total distance travelled by the car is 40000 km then what is the average distance travelled by each tyre?

Answer» TOTAL distance travelled by the car=40000km
so total distance travelled by 4 wheels=4*40000=160000
as all TYRES(4+1) are equally used
so AVERAGE distance travelled by the each tyre=160000/5=32000


Discussion

No Comment Found

Related InterviewSolutions