Saved Bookmarks
| 1. |
Five water taps of the same diameter can fill a tank in 40 hours. How many taps of the samediameter can fill the tank in 25 hrs. |
|
Answer» Answer: Solution: Let us assume, speed of TRAIN = x We know; time = distance/speed In case of normal speed; t = 360 x In case of increased speed; t − 1 = 360 x + 5 Or, t = 360 x + 5 + 1 From above equations; 360 x = 360 x + 5 + 1 Or, 360 x = 360 + x + 5 x + 5 Or, 360 x + 1800 = x 2 + 365 x Or, x 2 + 5 x − 1800 = 0 Or, x 2 + 45 x − 40 x − 1800 = 0 Or, x ( x + 45 ) − 40 ( x + 45 ) = 0 Or, ( x − 40 ( x + 45 ) = 0 x = 40 and x = - 45 Discarding the NEGATIVE value; we have speed of train = 40 km/h I HOPE it's helpful to you ❤️❤️❤️ |
|