1.

Find theexpected weight ratio of theconstituent from the cuO molecule of copper oxide​

Answer» EXPLANATION:ANSWER:Explanation:Weight of COPPER = 8.94 gWeight of Copper oxide = 79.545 g/molWeight of CUO = 79.545 g/molHope it helps


Discussion

No Comment Found

Related InterviewSolutions