1.

Find the weight of H2SO4 in 1200 mL of a solution of 0.4 N strength. 

Answer»

Meq. of H2SO4= 0.4 x 1200 = 480

w/49 x 1000 = 480

w = 23.52 g



Discussion

No Comment Found