1.

Find the selling price CP 875 and loss 12%​

Answer»

ANSWER:

LOSS %=12%

CP=875

S.P.=(formula)=(100-Loss%)×CP/100

=(100-12)×875/100

= 88×875/100

=77000/100

=770

♡♡♡♡



Discussion

No Comment Found

Related InterviewSolutions