1.

Find the percentage decrease in weight of the body, when taken 16km below the surface of the earth. Take radius of the earth as 6400km.

Answer» LET be the decrease =. XThe taken below is =16km.The radius of the EARTH =6400X+16=6400.X=(6400-16)kmX=6384.x=6384,/100X=63.84Explanation:THEREFORE the DEC


Discussion

No Comment Found

Related InterviewSolutions