Saved Bookmarks
| 1. |
Find the energy of a photon with 4000A° wavelength in water |
|
Answer» E=hr(r=frequency) =H X c/λ =6.626 x 10^-34 x 3 x 10^8 x 4000 x 10^-10 =19.878 x 10^-34/40 =0.49655 x 10^-34 MPLEASE MARK me brainliest |
|