1.

find the amount to be paid for the following items of 28% GST is charged on each item (i) a chocolate at rupees 150

Answer»

GST = 28/100×150 = 42 rupees
Amount to be PAID = TOTAL amount + GST
=150+42 =192 rupees.
Hope it helps. pls mark it as BRAINLIEST and follow me.



Discussion

No Comment Found

Related InterviewSolutions