1.

find the amount of electric current possing through our body if we touch live wire of 240 ? (resistance of the body is 100000​

Answer»

I = 0.0024 AExplanation:GivenVoltage = 240V Resistance R = 100000 ΩLet CURRENT be 'I'By OHM's lawV = IR ⇒240 = I*100000∴ I = 240/100000 = 0.0024A∴ I = 0.0024 A



Discussion

No Comment Found

Related InterviewSolutions