1.

Find the amount and compound interest on rs 20000 in 2% years at 10%per annum

Answer» GIVEN PRINCIPAL Amount= P= 20000

Rates of interest Per annum= i =10%

TIME= n =2years

Compound Interest = P[ (1+i)^n - 1]

=20000[ (1+10/100)^2 - 1]

=20000[(1 + 0.1)^2 -1]

=20000[ (1.1)^2 - 1]

=20000[1.21 - 1]

=20000[0.21]

=4200 is the Compound Interest...

Then compounded Amount = Principal Amount + Compound Interest

=20000 + 4200 =24200 is the Compounded amount


Discussion

No Comment Found

Related InterviewSolutions