1.

Find out the pressure exerted by a block of 5kg on an area of 30cm2​

Answer»

0.6N/cm²Explanation:Pressure = Area/Force Where, Area = 30cm² Force = 5KG or, 50N (approx.)= 30/50= 0.6N/cm² NOTE:Here the force is in kg we have to convert it into to Newton.Conversion of kg to Newton1kg = 9.81NBut we TOOK the approx value of 9.81 by 10



Discussion

No Comment Found

Related InterviewSolutions