1.

Find how many litre of water will a cuboidal fish tank contain if its length, breadth and height are 1 m, 40 cm and 50 cm respectively.

Answer»

Hi ,

Dimensions of the CUBOIDAL fish tank :

length = l = 1 m = 100 cm

breadth = b = 40 cm

height = h = 50 cm

Volume of the tank ( V ) = lbh

V = 100 cm × 40CM × 50 cm

V = 200000 cm³

V = 200000 × 1/1000 litres

V = 200 litres

Therefore ,

Capacity of the WATER tank = 200 litres

I HOPE this helps you.

: )



Discussion

No Comment Found

Related InterviewSolutions