1.

Figure shows the position-time graph of a particle of mass 4 kg. What is the(a) Force on the particle for t < 0, t > 4s, 0 < t < 4s? (b) Impulse at t = 0 and t = 4s? (Consider one dimensional motion only)

Answer»

(a) For t < 0. No force as Particles is at rest. For t > 4s, No force again particle comes at rest. 

For 0 < t < 4s, as slope of OA is constant so velocity constant i.e ., a = 0,  so force must be zero.

(b) Impulse at t = 0

Impulse = change in momentum

I = m(v - w) = 4(0 - 0.75) = 3kg ms-1

Impulse at t = 4s

1 = m(v - u) = 4 (0 - 0.75) = -3 kg ms-1



Discussion

No Comment Found