1.

Exercise 22B1, If 24 ball pens cost56,find the cost of 18 such pens.

Answer»

Cost of 24 pen is ₹56

Cost of 1 pen is ₹56/24 = ₹4

Cost of 18 pen is 18 × ₹4 = 72



Discussion

No Comment Found