1.

evaluate the availability of a system which absorbs 15mj of heat from a heat source maintained at 1000k while surrounding is at 300k​

Answer»

Explanation:GIVEN that, TEMPERATURE T  1 =270K Temperature T  2  =300K ABSORBED heat Q=1260KJ/min=21KJ/s We know that, Coefficient of performance is C.O.P =  T  2 ​   −T  1​    T  2 C.O.P=  300−270 270 ​C.O.P=9 Using formula of work done C.O.P=  W Q W=  9 21 W=2.33KJ/s The work REQUIRED is2.33KJ/s. Hence, This is the required solution.



Discussion

No Comment Found

Related InterviewSolutions