Saved Bookmarks
| 1. |
Dhananjay sold his motercycle to Nilash at a loss of 28%. Nilash spend rs 1680on it's repair and sold it to Nitin for rs 35910making a profit of 12.5%. Find the cost of motercycle for Dhananjay. |
|
Answer» Answer: Rs.42000 Step-by-step explanation: SP for Nilash = Rs.35910 Profit = 12.5% => (100+12.5)% of C.P. = 35910 => 112.5% of C.P. = 35910 => 1125/1000 × C.P. = 35910 => C.P. for Nilash = Rs.31920 Overhead charges = Rs.1680 Hence, INITIAL CP for Nilash = Rs.(31920-1680) = Rs.30240 SP for Dhananjay = Rs.30240 Loss = 28% => (100-28)% of C.P. = 30240 => 72% of C.P. = 30240 => 72/100 × C.P. = 30240 => C.P. = Rs.42000 |
|