1.

Class 9 A old man goes for a evening walk in a park .he cover a distance 20min 30sec.if he keeps walking cover at same rate.find the distance covered by him in 5min and 10sec time​

Answer»

Time TAKEN to cover 20 KM at speed  5 km/hr = 4 hours∴ Fixed time = 4 hour - 40 MINUTES = 3 hour 20 minTime taken to cover  20 km at the speed 8 km/hr = 20/8 = 2 hours 30 minutes∴ Required time  = 3 hours 20 minutes - 2 hr 30 min=50 minutes



Discussion

No Comment Found

Related InterviewSolutions