Saved Bookmarks
| 1. |
Class 4th mathOne bag of rice and one bag of atta was purchased for Rs. 200.The bag of rice was sold for Rs. 135 and 55 P. The bag of attawas sold for Rs. 75 and 80 P. What was the gain ? |
|
Answer» on rice BAG was GAIN Rs 85 'profit and on attacking bag LOSS of Rs 5 |
|