1.

Class 4th mathLata bought oranges for Rs. 21.25, apples for Rs. 28.35 andbananas for Rs. 14.50. What is the total cost of the fruit? Latagave the fruitseller a hundred rupee note. What amount will sheget back from the fruit seller?​

Answer»

ANSWER:

Answer: 64.10

Answer: 64.10Step-by-step explanation:

Answer: 64.10Step-by-step explanation: No.of oranges BROUGHT by lata= 21.25

Answer: 64.10Step-by-step explanation: No.of oranges brought by lata= 21.25No. of apples brought by lata. = 28.35

Answer: 64.10Step-by-step explanation: No.of oranges brought by lata= 21.25No. of apples brought by lata. = 28.35No.of BANANAS brought by lata. = 14.50

Answer: 64.10Step-by-step explanation: No.of oranges brought by lata= 21.25No. of apples brought by lata. = 28.35No.of bananas brought by lata. = 14.50 21.25+28.35+14.50=64.10

Answer: 64.10Step-by-step explanation: No.of oranges brought by lata= 21.25No. of apples brought by lata. = 28.35No.of bananas brought by lata. = 14.50 21.25+28.35+14.50=64.10

Answer: 64.10Step-by-step explanation: No.of oranges brought by lata= 21.25No. of apples brought by lata. = 28.35No.of bananas brought by lata. = 14.50 21.25+28.35+14.50=64.10 But we CONSIDER answer as 64 because after decimal point 10 is less then 49 so answer is 64.



Discussion

No Comment Found

Related InterviewSolutions