1.

circle is 1vzcA vessel in the form of an inverted cone of height 8cm and radius 5cm is filled with water onkoWhen lead shots of radius 0.5cm are dropped into tihe verzel, ene fourth of water flows ou:, firet thunumbet of lead shots dropped.trutht in niht fdes. Each student was given of cuboid e

Answer»

Let radius of cone, R = 2.5 cm, radius of shots, r = 0.25 cm,height of cone, H = 11 cm, Number of lead shots = n.Volume of n shots = volume of water that flows outn×4/3πr^3 = 2/5×1/3πR^2Hn = (2/5×1/3πR^2H)/(4/3πr^3)= (2R^2H)/(5×4r^3)= [2×(2.5 cm)^2×11 cm]/[5×4×(0.25 cm)^3]= [(2×25×25×11)/100]/[(5×4×25×25×25)/1000000]= (22×10000)/(500) = 440.



Discussion

No Comment Found