1.

CI nucleus. 17 2. The average radius of a nucleus is 6.6 fermi. If the average mass of the nucleon is 1.0088 u, find the average density of the nucleus. Ro=1.1fermi,l amu =1.66x10-27 kg)​

Answer»

tion:RADIUS of NUCLEUS,R=R 0 A 1/3 Where "A" is Mass NumberGiven, R=6.6 fermi ,R 0 =1.1 fermi6⋅6=1⋅1A 1/3 =6A=6 3 A 1/3 =216



Discussion

No Comment Found

Related InterviewSolutions