1.

Car is moving with velocity of va=40m/s and car b is moving with velocity of vb=30m/s find the relative velocity of vab

Answer»

ou've not given the direction of their motion, I'll assume they're MOVING in the same direction.So, Vab = Va - Vb = 40 - 30 m/s Vab = 10 m/s



Discussion

No Comment Found

Related InterviewSolutions