1.

Calculate the work done by the force of 15 N –Displacement of 2m in the opposite direction of applied force.​

Answer»

ne : It is defined as work done by the BODY as the FORCE exerted on the body along the direction of displacement . In mathematical FORM , it is represented as ,➳ W = F × s × cosθSI UNIT : JouleForce exerted (F) = 15 NDisplacement (s) = 2 mDisplacement is in opposite direction of applied force , so ⇒  θ = 180° ____________________________➠ W = F × s × cos 180➠ W = 15 × 2 × (-1)➠ W = 30 × (-1)➠ W = - 30 N



Discussion

No Comment Found

Related InterviewSolutions