1.

Calculate the wavelength of 1000 kg rocket moving with a velocity of 3000 km/hr.

Answer»

Given, m = 1000 kg

v = 3000 km/hr = \(\frac{3000\times1000}{60\times60}\)m/sec

= 833.33 m/sec

According to de-Broglie equation,

\(\lambda=\frac{h}{mv}\)

\(\frac{6.626\times10^{-34}Js}{1000\times833.33m/sec}\)

= 7.951 × 10−40m



Discussion

No Comment Found