Saved Bookmarks
| 1. |
Calculate the velocity of electron so that it's mass is twise of its rest mass |
|
Answer» Explanation:The MASS of an electron at speed V is m= 1−v 2 /c 2 m 0 where m 0 is its REST mass. If m=2m 0 2= 1−v 2 /c 2 1 or, 1− c 2 v 2 = 4 1 or, v= 2 3 c=2.598×10^ 8 ms −1 . |
|