Saved Bookmarks
| 1. |
Calculate the value of goodwill at 2 years, purchase from the following 3 years average profits.1995Rs. 270001996Rs. 28,0001997Rs. 29,000 |
|
Answer» Average profit = \(\frac{27,000+28,000+29,000}{3}\)= 28,000 Goodwill = 2 yeas purchase of the average profit = 2 × 28,000 = 56,000. |
|