1.

Calculate the value of g on the surface of moon if mass=7.4×10^22kg and radius=1.75×10^6m​

Answer» G = 1.611Explanation:Mass of moon is, M = 7.4 × kg   RADIUS of moon is, R = 1.75 × m  ACCELERATION due to gravity of moon is, g = GM/we know that, G is the universal GRAVITATIONAL constant, G = 6.67 ×   => g = (6.67 × )(7.4 × )/(1.75 × => g = 1.611


Discussion

No Comment Found

Related InterviewSolutions